اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 363
 • نويسنده: Skalan
 • تاريخ: 22-10-1395, 16:15
22-10-1395, 16:15

التهاب معدی‌روده‌ای

دسته بندی: مقالات آموزشی و علمی

التهاب معدی‌روده‌ای

علت اکثر موارد در کودکان در مقیاسی جهانی روتاویروس است. در بزرگ‌سالان، نوروویروس و کمپیلوباکتر رایج‌تر هستند. علت‌های کمتر رایج شامل سایر باکتری‌ها (یا سم آن‌ها) و انگل‌هاست. انتقال ممکن است به دلیل مصرف غذاهایی باشد که به‌نحوی نامناسب آماده شده‌اند، یا آب آلوده یا تماس نزدیک با افرادی که مبتلا به این بیماری هستند.

پایهٔ کنترل، آب‌پوش کردن مناسب است. در موارد خفیف یا متوسط، این کار را معمولاً می‌توان از طریق او آر اِس ( (مخفف: Oral Rehydration Salt) فراورده‌ای خوراکی) انجام داد. در موارد جدی‌تر، ممکن است نیاز به مایعات درون وریدی باشد. اصولاً گاستروآنتریت بر کودکان و ساکنان کشورهای درحال توسعه تأثیر می‌گذارد.

التهاب معدی‌روده‌ای


مطلب از: ویکی‌پدیا پزشکی‌, aboutflusymptoms.com
ادامه مطلب نظرات: 0
اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 298
 • نويسنده: Skalan
 • تاريخ: 14-10-1395, 23:56
14-10-1395, 23:56

آنفلوانزا

دسته بندی: مقالات آموزشی و علمی

افرادی که در معرض آنفلوانزا هستند

بیماری‌هایی چون قلبی، ریوی، کلیوی، دیابت، آسم، بارداری و کهنسالی امکان مبتلا شدن افراد به آنفلوانزا را افزایش می‌دهند. همچنین کودکان به علت سیستم دفاعی ضعیف بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند. چون این بیماری واگیر دار است در مکان‌های عمومی امکان انتقال این بیماری زیاد می‌باشد.


پیشگیری


شستن مکرر دستان سبب کاهش خطر عفونت می‌شود زیرا ویروس توسط صابون غیرفعال می‌شود. استفاده از ماسک پزکش نیز مفید است. . بجز رعایت اصول بهداشتی یکی از مهمترین توصیه‌های پزشکان در مورد پیشگیری از ابتلا به این ویروس تزریق واکسن است. بسیاری از واکسن‌ها تأثیر دوره‌ای دارند زیرا این ویروس به سرعت تکامل می‌یابد. اما بتازگی دو گروه از پژوهشگران آمریکایی در تحقیقاتی جداگانه موفق شده‌اند واکسنی را بسازند که به بخشی از ویروس آنفلوانزا که در تمام گونه‌ها یکسان است، حمله می‌کند.


آنفلوانزا


مطلب از: ویکی‌پدیا پزشکی‌ ,the-filippa.com
ادامه مطلب نظرات: 0
اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 348
 • نويسنده: Skalan
 • تاريخ: 14-10-1395, 22:54
14-10-1395, 22:54

یرقان

دسته بندی: مقالات آموزشی و علمی

نگرانی از یرقان

یرقان خودش یک بیماری نیست بلکه نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای است و بصورت زرد شدن پوست و سفیدی چشم خود را نشان می‌دهد. این عارضه ناشی از وجود ماده زرد رنگ صفرا به اسم بیلیروبین در خون است. این ماده رنگی زمانی تشکیل می‌شود که گلبولهای پیر قرمز خون بطور طبیعی شکسته و تجزیه میشوند اما وقتی برخی از بیماریها ایجاد شوند این ماده رنگی در خون جمع می‌شود و رنگ پوست را زرد می‌کند. از علتهای احتمالی یرقان می‌توان به هپاتیت (التهاب کبد)،‌انسداد یا ناهنجاریهای مجاری صفراوی و انواع مشخصی از کم خونی‌ها اشاره کرد. زردی پوست غالباً همراه با ادرار قهوه‌ایی تیره است و این بخاطر ریزش بیش از حد این ماده رنگی از خون به داخل ادرار میباشد. همچنین ممکن است مدفوع بی‌رنگ شود زیرا این ماده رنگی به اندازه کافی در روده‌ها وجود ندارد تا رنگ مدفوع را تیره کند یرقان در یک سوم از نوزادان در خلال اولین هفته بعد از تولد اتفاق می‌افتد به این نوع زردی یرقان فیزیولوژیک می‌گویند تقریباً در کلیهٔ چنین مواردی بیماری مشخصی عامل آن نیست بلکه فقط بخاطر آن است که کبد و دستگاه گوارش کودک هنوز خود را با زندگی بیرون از رحم عادت نداده است. (به هر حال هرگونه زردی دوره نوزادی را باید به پزشک نشان داد تا توسط وی بررسیها و تصمیمات لازم اتخاذ شود).

یرقان

مطلب از: ویکی‌پدیا پزشکی‌
ادامه مطلب نظرات: 0
اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 375
 • نويسنده: Skalan
 • تاريخ: 16-09-1395, 12:09
16-09-1395, 12:09

سیاه‌شُشی یا آنتراکوز

دسته بندی: مقالات آموزشی و علمی

بیماری سیاه‌شُشی یا آنتراکوز (Anthracosis) یا پنوموکونیوز معدنچیان (به انگلیسی: black lung یا Coalworker's pneumoconiosis) نوعی بیمای ریوی است که به‌علت تنفس گرد و غبار ذغال بدون سیلیس ایجاد و باعث التهاب مزمن می‌شود.

ذرات ذغال از نظر زیست‌شیمی مواد بی‌خاصیت و بی‌اثر هستند، بدین علت تولید فیبروز نمی‌کنند فقط موجد عوارض ناشی از انباشته‌شدن سلول‌های گرد و غباری می‌شوند اما سیاه‌ششی خالص نادر است و نزد کارگران معادن ذغال که معمولاً به سیاه‌ششی مبتلا می‌شوند به‌علت وجود گرد و غبار سیلیس در معادن، سیلیکوز نیز بدان اضافه می‌شود. تصاویر ریوی در این صورت ستاره‌ای‌شکل و مشخص خواهند بود که مخصوص این عارضه می‌باشند در حالی که تصاویر ریوی ناشی از سیلیکوز خالص، ندول‌های گرد و محدود می‌باشند که دارای حدود مشخص و واضح هستند.


در سیاه‌ششی گاهی ضایعات شبه‌غده‌ای بزرگ دیده می‌شود که ممکن است مایع شدن آنها دفع اخلاط سیاه رنگ و فراوانی را به شکل استفراغ به‌وجود بیاورند که ملانوپتیزی (Melanoptysie) نامیده می‌شود. ملانوپتیزی گاهی با خونریزی از ریه و نفس‌تنگی شدیدی همراه است. در بعضی از موارد کارگران معادن ذغال‌سنگ ضمن دچار شدن به سیاه‌ششی دچار بیماری روماتیسم هم می‌گردند و در این‌گونه موارد علائم رادیولوژیکی سینه کاملاً واضح است و به آن سندرم کاپلان گویند. چون این موضوع به‌وسیلهٔ پزشک انگلیسی به‌نام کاپلان گزارش شده به‌نام سندرم کاپلان موسوم است که بعداً به‌وسیلهٔ دیگران تأیید گردیده است.

سیاه‌ششی بیماری ریه سیاه، بیماری رایج در میان کارگران معدن‌های زغال‌سنگ بوده و سال‌هاست مواردی از ابتلا به این بیماری در جهان گزارش نمی‌شود ما در سال ۱۳۹۵ خورشیدی در تهران، شهری که هیچ معدن زغال‌سنگی ندارد، در پی آلودگی شدید هوای این شهر مواردی از این بیماری در میان شهروندان گزارش شد.

مطلب از: ویکی‌پدیا پزشکی‌
ادامه مطلب نظرات: 0
اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 1355
 • نويسنده: ezzati
 • تاريخ: 6-09-1393, 20:25
6-09-1393, 20:25

آزمایشاتی که باید ناشتا باشیم

دسته بندی: مقالات آموزشی و علمی

در این بخش آزمایشاتی که باید ناشتا باشیم را برای شما بطور کامل لیست کردیم، که دراین باره اطلاعات شما کامل باشد.


قندخون: حدودا 12 ساعت پس از آخرين وعده غذايى،قند سرم به حد قندخون ناشتا كاهش مي يابد، با اين وجود بايد حتما از 12 ساعت قبل ناشتا باشيد و هيچ چيز جزآب نبايد بخوريد! حتى چاى!

-. چربي خون: بايد ١٤ ساعت قبل آن ناشتا باشيد،آخرين وعده غذايي تان نيز بايدسبك باشد! اما رژيم غذايى خود رادر چند روز اخيرتغيير ندهيد تاپزشك بتواند درمورد الگوى غذاييتان تصميم بگيرد

-سديم، پتاسيم، كلسيم، فسفر: رعايت حدودا ٤ ساعت ناشتايي توصيه ميشود،اما اجبارى نيست

-. اسيد اوريك: چهار ساعت ناشتايى توصيه ميشود،از خوردن گوشت زياد قبل آزمايش خوددارى كنيد

-. آلكالن فسفاتاز: بايد حداقل ٤ساعت ناشتا باشيد

-. بررسي آهن خون: از ٢ روز قبل ازمصرف ويتامين ب١٢ ومكملهاى آهن خوددارى كنيد، حدودا ٤ ساعت ناشتايى توصيه ميشود،امااجبارى نيست
ادامه مطلب نظرات: 0